Zabrana pušenja cigareta

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Zabrana pušenja cigareta

#1 Post Postao/la vornevljev »

Uveliko se govori da će u Hrvatskoj od 1.januara 2009.godine na snagu stupiti zakon kojim se zabranjuje pušenje u svim zatvorenim prostorima uključujući i klubove,barove,diskoteke i druga okupljališta mladih.

Vjerovatno ce i BiH uskoro donijeti takav zakon,iako ovdje nema mnogih zakona koji su mnogo potrebniji.

Zakon o potpunoj zabrani pušenja je već donešen u nekoliko evropskih zemalja (Irska,Norveška,Finska,Island,Italija...),a postoje i zemlje koje su donijele zakon o djelimičnoj zabrani pušenja u svim zatvorenim prostorima,taj zakon omogućuje da ta mjesta mogu imati odvojene prostorije za pusenje (Belgija,Danska,Češka,Francuska...).



Da li Hrvatska treba donijeti zakon o potpunoj ili djelimičnoj zabrani pusenja?

Treba li razmisljati i o tome da se donošenjem ovakvih zakona na neki način diskriminiraju ljudi koji konzumiraju duhan i duhanske preradjevine,jer će vjerovatno vremenom postati omraženi članovi društva.

Mislim se nesto,ako takav zakon donesu i u BiH i onda pušače odvoje u posebne prostorije,trebaju samo napraviti zidove tih prostorija od stakla,pa da se osjećam kao egzotična životinja po čijem tijelu plaze namrgođeni pogledi onih van te prostorije.
Privitak/ci
no%20smoking%231%23[1].jpg
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: BEZ DIMA NEMA NI "VATRE"

#3 Post Postao/la Bijesanpuz »

Pa uvijek postoje opcije za pusace.. Znaci mogu izabrati ili otici u klub koji je napravljen zato ili u zasebnu prostoriju..

A koju opciju sad imamo mi koji ne pusimo ?? da ne izlazimo nikako ? jer nema mjesta gdje bi otisao a da se nepusi ?

Da hoce da dodje taj zakon i u bosnu sto prije.. mada i kad dodje.. to se nece toliko provoditi ...
ali vidjet cemo..
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: BEZ DIMA NEMA NI "VATRE"

#4 Post Postao/la paparaci »

vornevljev je napisao/la:
Treba li razmisljati i o tome da se donošenjem ovakvih zakona na neki način diskriminiraju ljudi koji konzumiraju duhan i duhanske preradjevine
za mene licno, to uopste nije diskriminirajuce, nego napokon budjenje svjesti i uzimanje obzira na nepusace, koji, kao sto je vec puz naveo, skoro svugdje trpe dim cigara. sto se mene licno tice ja bi pusenje zabranio totalno ili podigao cjenu cigara na recimo 10000 km po kutiji cigara, pa ko hoce neka izvoli :D :P

ma meni je sasvim normalno i fer da se uzme obzira na jedne i na druge. tako da tu nema nista lose ako se prostorije u diskotekama, kaficima,.... pregrade.

covjece, razlike, sad kad izadjes van. ovdje je to na snazi od pocetka ove godine. koja milina sad kad odem s jaranima na partiju bilijara ili na pice. disem punim plucima :D kad se vratim kuci, ne tuknem na cigare. nije potrebno da operem kosu i presvucem se. ali evo sad kako je stupila nova vlast na snagu, vec su popustili malo te mjere.

slazem se s tobom vorni kad kazes da ima toliko toga vaznijeg da se rijesi u BiH, a ne stvari poput ove. ali nista nebicno.....

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Re: BEZ DIMA NEMA NI "VATRE"

#5 Post Postao/la belly_dancer »

Ja sam apsolutno za taj zakon.Prestala sam izlazit jer svaki put kad se fino sredima za vanka čim se vratim doma mogu komotno opet prat kosu i sve šta je bilo na meni zračit...
Il još gore kad odem sa kolegicom na kafu,il sa momkom pa se neko nadobudan nađe da mi puši praktički u facu.
Meni je to odvratna navika (nemojte se uvrijedit al zbilja jest...) i podržavam taj zakon po teoriji,al je činjenica da če tako mnogi ug.objekti propast...jer je previše pušača... :evil:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
_ramayana_
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 654
Pridružen/a: 09 Sep 2008 02:00

Re: BEZ DIMA NEMA NI "VATRE"

#6 Post Postao/la _ramayana_ »

Evo reci cu to ovako,pusac sam ali sam ipak za ovaj zakon i daj Boze da se provede u potpunosti,mozda i nas pusace konacno natjera da se ostavimo ovog poroka,cak sam i tog misljenja da bi bila dobra stvar da se povecaju cijene cigareta ili da se uvede neki dodatni porez na ovu visoku tarifnu robu kako bi se smanjio broj pusaca,mada budimo realni to su samo iluzije i visa politika.Ovo ce sada izgledati kao da sam izdajica i da sam protiv pusaca i da vrsim neki oblik diskriminacije,ali kad covjek stvarno pogleda malo bolje i razmisli uredu je ako "mi" pusaci stetimo svoje zdravlje jer smo tako odabrali ali nije uredu da unistavamo zdravlje i onima koji ne puse,jer poznata je cinjenica da su pasivni pusaci skoro kao i pusaci izlozeni dimu i da ga udisu a samim tim se ostecuje i njihovo zdravlje.Neke odvojene prostorije u istom lokalu smatram bas diskriminacijom i dosta je uvrjedljivo,ali sam za lokale u kojima je dozvoljeno pusenje i koji su namjenjeni pusacima i naravno da je to na neki nacin oznaceno da vidi i jedna i druga strana,tako da ne pusaci budu odmah upozoreni kako ne bi svoje zdravlje izlagali dimu,kako zdravlje tako i odjecu,kosu sta vec.
Svjesna sam svog poroka,cak me i poskupljenje cigara prije 2 godine ili vise nije natjeralo da prestanem,ali nadam se da cu u buducnosti vec nesto preduzeti po tom pitanju :mrgreen:

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Re: BEZ DIMA NEMA NI "VATRE"

#7 Post Postao/la belly_dancer »

_RAMAYANA_ je napisao/la:...,jer poznata je cinjenica da su pasivni pusaci skoro kao i pusaci izlozeni dimu i da ga udisu a samim tim se ostecuje i njihovo zdravlje.
svaka čast...ti zbilja kontaš problem... 8)
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: BEZ DIMA NEMA NI "VATRE"

#10 Post Postao/la vornevljev »

Može li mi neko iz skandinavskih zemalja (ko živi gore ili je nedavno putovao) reći,da li gore postoje na ulicama ili trgovima označeni prostori za pušače,ono označeno farbom na asfaltu ili pločniku kao mjesto za parking?
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: BEZ DIMA NEMA NI "VATRE"

#11 Post Postao/la sabinax »

Potpuno podrzavam ovaj zakon i to je jedna od stvari zbog koje sam se veselila ako udemo u europsku uniju (jer sami nikad ne bismo bili toliko samosvjesni da ga donesemo sami a da nas netko ne potice na to)...mislim da je bilo dosta da se pasivni pusaci gledaju kao manje vrijedni i da ne mozes slobodno udisati svjez (koliko toliko) zdrav zrak, vec ga moramo sami zagadivati necim potpuno nepotrebnim, necim na sta se navucemo da bi cvjetala duhanska industrija...
samo je pitanje provodenja zakona, kao i u svim stvarima ja se bojim da ni to nece stimati kako treba, ima kod nas zakon da se alkohol i cigarete ne smiju prodavati mladim osobama, ali to niko ziv ne postuje...i to je ono sto me ljuti, daleko smo mi od evrope
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: BEZ DIMA NEMA NI "VATRE"

#13 Post Postao/la vornevljev »

papaya je napisao/la:
vornevljev je napisao/la:Može li mi neko iz skandinavskih zemalja (ko živi gore ili je nedavno putovao) reći,da li gore postoje na ulicama ili trgovima označeni prostori za pušače,ono označeno farbom na asfaltu ili pločniku kao mjesto za parking?
ima u Njemackoj, zasad samo na zeljeznickoj stanici
Znači velika je mogućnost da i gore to postoji,pitao sam zbog sljedećeg razloga:
jedan moj profesor i ugledni bosanskohercegovački pisac,čije ime ovdje neću spominjati,mi je prije par godina pričao kako je našavši se u Švedskoj,gdje je išao na susret književnika,morao stajati u tim označenim "boksovima" za pušače,gdje se njih masa zbilo na taj obilježeni teritorij na kojem im je bilo dozvoljeno pušenje.

Prolaznici su ih streljali pogledima kao da su im pušači pobili vascijelu familiju.

Pitam se nešto,ako su pušači toliko zagađivali zrak,zašto ti "iskreni" ljubitelji atmosfere i čiste have nisu pogledima streljali svakog onog ko vozi automobil ili onog ko radi u nekom industrijskom postrojenju?

Svaka čast skandinavskim zemljama,njihovom ekonomskom napretku i demokraciji,ali ne mogu da vjerujem da su uspjeli donijeti i ovako inteligentne zakone poput ovog,da je dozvoljeno napolju pušiti u obilježenim prostorima.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: BEZ DIMA NEMA NI "VATRE"

#15 Post Postao/la sabinax »

pa sta ja znam da bih tako gledala te pusace...mozda je jedino smijesno sto ih se tako puno zbilo na malom prostoru...to ko neka shega :mrgreen:
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori