Da li je ljudima koji su religiozni lakse?

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
lien
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 238
Pridružen/a: 18 Dec 2006 02:00
Lokacija: Slovenia

#19 Post Postao/la lien »

lakse je, bar meni

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#20 Post Postao/la ra-ja »

Ljudima pravim vjernicima je mnogo lakse podnijeti bol za umrlim dusama...jer su cvrsto ubijedjeni da kada se mole bogu...smatraju da cine nesto za te voljene duse..... :-k

Mislim da je to jedna velika utjeha....

Upoznala sam jednu majku cija je kcerka jedinica umrla od leukemije...
Mozete se postaviti u tu situaciju ..kako je ona podnosila u tim momentima bol.....Nedaj boze nikome....
Inace nije bila vjernik.....
Kada sam je poslije godinu dana srela....njena odjeca i ponasanje smirenosti vidjela sam da se jako promijenila...
Neko joj je savjetovao da se moli bogu...od tada se svakodnevno molila....za kcerku i sve ostale....To je bilo spasenje za nju.....

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#22 Post Postao/la ra-ja »

kristalina je napisao/la:Iako je vjera spoznaja koja nudi nevidljivo i nedosti¾no i nedo¾ivljeno i nepotvrðeno ... Ipak je moæna , utoliko ¹to ljudima uistinu daje snagu i utjehu u ¾ivotu ... Vjera je ne¹to nalik nadi ... koja je usaðena èovjeku poput kakvoga koda , samim roðenjem , mada mnogi toga nisu svjesni .... Ali otkriju ju , neki prije a neki kasnije u periodu , tijekom svojega ¾ivota ...
Upravo tako.... =D>

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#24 Post Postao/la sabinax »

baustelac-de je napisao/la:zasto bi covjek cinio doro,kad bi puno lakse prosao na ovome svijetu kad bi cinio zlo?
Zalosno je to da se neki ljudi trebaju bojati boga da ne bi cinili ovo sto si gore naveo...zdrav razum i ugodniji osjecaj bi trebao prevladavati u covjeku, ali istina je da netko za to nema feelinga i takvim ljudima treba vjera
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#26 Post Postao/la Bijesanpuz »

sabinaX je napisao/la:
baustelac-de je napisao/la:zasto bi covjek cinio doro,kad bi puno lakse prosao na ovome svijetu kad bi cinio zlo?
Zalosno je to da se neki ljudi trebaju bojati boga da ne bi cinili ovo sto si gore naveo...zdrav razum i ugodniji osjecaj bi trebao prevladavati u covjeku, ali istina je da netko za to nema feelinga i takvim ljudima treba vjera
Sabina.. Ti se na poslu plasis svoga sefa ... U skoli si se plasila profesora i nastavnika.. I ustrucavas se da budes na bol-u kad ti sef naidje.. A kad njega nema ti si tu na stranici i ne grize te savjest..
Znaci bojis se njega i neradis neke stvari zbog njega...

Isto je tako i sa vjerom.. Za nas koji vjerujemo Bog je vrhunac i gospodar svega, a mi smo svi njegovi robovi. I normalno da Ga se bojimo i trazimo od njega oprost.. jer On je taj u cijoj je ruci nasa dusa i nas zivot. On je taj koji odredjuje dali cemo se sutra probuditi ili necemo.
On je taj Koji je Gospodar cijelog kosmosa, On ga je stvorio i On upravlja sa njim.

To je za nas koji vjerujemo.. A oni koji ne vjeruju oni su isti kao ti....
TO ti je kao da tvoj sef udje meni u radnju.... BIlo bi mi svejedno da je tu.. a tebi nije svejedno..
Isto ti je i sa vjernicima i nevjernicima...
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#27 Post Postao/la sabinax »

BijesanPuz je napisao/la:Sabina.. Ti se na poslu plasis svoga sefa ... U skoli si se plasila profesora i nastavnika.. I ustrucavas se da budes na bol-u kad ti sef naidje.. A kad njega nema ti si tu na stranici i ne grize te savjest..
Znaci bojis se njega i neradis neke stvari zbog njega...
E pa najgore je to, sto me vise grize savjest, nego sto ga se bojim, najgore mi je kada mi kaze:"Sabina, ovaj mjesec povisica za vas", a ja bih najradije rekla...ja ne bih, ali ne smijem jer ce me pitati zasto :huh:
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#28 Post Postao/la ra-ja »

sabinaX je napisao/la:
BijesanPuz je napisao/la:Sabina.. Ti se na poslu plasis svoga sefa ... U skoli si se plasila profesora i nastavnika.. I ustrucavas se da budes na bol-u kad ti sef naidje.. A kad njega nema ti si tu na stranici i ne grize te savjest..
Znaci bojis se njega i neradis neke stvari zbog njega...
E pa najgore je to, sto me vise grize savjest, nego sto ga se bojim, najgore mi je kada mi kaze:"Sabina, ovaj mjesec povisica za vas", a ja bih najradije rekla...ja ne bih, ali ne smijem jer ce me pitati zasto :huh:
Bas smijesno poredjenje....Ti se bojis sefa---a vjernici boga....

Mislim Sabina da pravis cirkus sa tim svojim sefom...Jer se ti njega uopste nebojis...zbog toga sto si navela...Cuj dao ti povisicu...a strah te pitati zasto ti je taj ustupak ucinio....Bar to nije problem....treba pitati....jer niko nedaje djaba novac....
Malo smijesan tvoj rezon.... :D
Treba se bojati sefa ako eskivuiras na poslu ...recimo trebas da radis a ti dosla na chat....ili ako pravis non stop greske ili slicno tome......
A boga se bojimo za sva djela koja cinimo a nisu u skladu sa normama boziji zapovjesti....Zato sto se bojimo nastojimo da nenapravimo nista gresno..... :-k

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Da li je ljudima koji su religiozni lakse?

#30 Post Postao/la kajs »

E vidi ovako i o ovom vrijedi razmisliti. Upravo je i cilj religije da "uredi" nase ponašanje na zemlji, tako nekako shvatam da cemo mi na Danu Suda odgovarati za ono kako smo i sta smo ovde na zemlji radili, medjuljuski odnosi, odnosi u braku, spram prirode itd. Naravno, sve je to uvjetovano vjerovanjem u Gospodara Svjetova, Stvoritelja svega i naravno Dan Suda (monoteisticke religije se na to pozivaju). E sada postoje i zakoni na zemlji, ne osporavam ih, ali postavljam pitanje cisto ono i prije nego sto su ljudi skontali pa naucili da pisu ovim pismima kao se danas razumemo bilo je grijeh ubiti nekog bezrazlozno, ukrasti nekom nesto, i slicni primei. Tako da ne pravim ovde komparaciju sta je starije kokoska ili jaje, ali obzirom na takozvani razvoj civilizacije dobili smo ove pisane zakone koji su danas na taj nacin modernizovani i zadiru da tako kazem u detalje. No sustina ili ona srz je ipak ostala identicna.
Tako nekako to razumem.
Definitivno ko se pridrzava vjere sa njim je lakse jer ako neko odbacuje ili je iskljuciv u pravcu neke pojave vrlo je tesko da se moze sloziti sa njim.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Odgovori