Bosanske piramide

Sve o Bosni i Hercegovini
Odgovori
Poruka
Autor/ica
ADMIN_BOL-CHAT.DE

#61 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Pa mozes li ti nama ovako malo pojasnis svojim rijecima
Sta je to.?.ko je pravio..?koliko je staro? i odakle to na tim prostorima..? kakve su sumnje postoje od nekih...?

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#62 Post Postao/la im_ex »

LAFF je napisao/la:Pa mozes li ti nama ovako malo pojasnis svojim rijecima
Nisam arheolog, pokusat cu, bar, na osnovu vidjenog i od strane g. Osmanagica, vecine posjetilaca i priznatih svjetskih arheologa recenog.

Vidis, LAFF-e ... piramida Sunca (Visocica) je od davnina bivala jako posjecivano izletiste ... s Visocice se vidi visocka carsija sa periferijom kao na dlanu ... na Visocici uspijevaju biljke koje ne uspijevaju na obliznjim brdima ... Visocica jos iz daleka (milina je pogledati ju s auto-puta) asocira na piramidu ... postoje razne legende koje navode na razmisljanje itd.
Dakle, gledajuci ocima laika, Visocica je brdo obraslo drvecem i rastinjem koje geometrijskim oblikom asocira na piramidu.

Otvaranjem sondi pri podnozju piramide kao i u visini platoa, kopao se humus i zemljani nanos i do metar u dubinu, dok se naislo na ogromne megalitne ploce.
Sonde koje su otvarane visocije, ka vrhu, nisu iziskivale tu dubinu kopanja - na ploce se znalo nailaziti dubinom od 1/2 m - 20/30 cm, zavisno od visine (nagib).

Pitas - ko ih je pravio ?

Isto pitanje sam zamoljena od mog clana da u njegovo ime pitam Osmanagica.
To pitanje i dalje ostaje otvoreno, kao i pitanje:koju su svrhu imale piramide (obzirom na cinjenicu da ni u egipatskim ili mexickim piramidama nisu pronadjeni kosturi ... i, gle otkad znamo za te svijetu vec odavno poznate piramide a jos se nikad nije ustanovilo ko ih je i u koju svrhu gradio)

Koliko su stare bh piramide?

Obzirom da je Projekat Fondacije relativno mlad projekat, rano je da bi se dobio odgovor i na to pitanje.
Imajuci u vidu cinjenicu da je za talozenje jednog cm zemljanog nanosa potrebno da prodje oko 300 godina, sudeci po debljini zemljanog sloja koji se morao odstranjivati a da bi se doslo do megalitnih ploca, kruzi pretpostavka dabi starost piramida mogla biti i do 12 000 godina, i, u slucaju da se uspije dokazati ta Teza, bh piramide bi, znaci, bile mnogo starije od egipatskih.
Poznato ti je (valjda) da je trostruki arheolog egiptolog dr.Nabil Swelim rekao da je to najstarija piramida na svijetu i da ne moze da razumije stav bh "ucenih arheologa" koji jos nikad nisu dosli na lokacije gdje se vrse iskopavanja a koji neumorno potpisuju Peticije o zabrani iskopavanja.
Demantuje se jedan takav ucenjak (Swelim) od strane onih koji su piramide vidjeli preko tv-a ili na fotkama, demantuje se Swelim koji je, da podsjetim, pronalazac jedne od egipatskih piramida ... eto, sta dalje da ti pricam, LAFF-e

Dakle, istrazivanja su u toku ... ZA sam da se neometano nastavi s iskopavanjem, jer, kako dokazati nesto ako su ti "vezane ruke".
Raduje me cinjenica da doticna "ucena gospoda" nema u ruci jos niti jedan jedini validan argument na osnovu kog bi mogli demantovati da to nisu piramide ... ako im se za argumenat mogu uzeti klevete, uvrede i omalovazavanje osoba koje nisu njihovi istomisljenici,(a u tom im nema premca), pisanje Peticija itsl. e, onda, fakat ga imaju. 8)

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#64 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

@Im_Ex Hvala =D>

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#65 Post Postao/la im_ex »

LAFF je napisao/la:@Im_Ex Hvala =D>
Rado, LAFF-e :)

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#66 Post Postao/la im_ex »

Vidovita, istina ... ali, par pronadjenih mumija ne moze biti konacan pokazatelj zivlja tog perioda ... ono, gledajuci ocima laika, zar ne ? :)

Nisam bas pridavala paznju arheoloskim nalazistima do postavljanja osmanagiceve Teze o postojanju prvih evropskih piramida.
Priznajem, u doba skolstva, gledajuci iskopavanja u Arnautovicima (ostaci crkve u kojoj je krunisan Kotromanjic), bilo me ah ... i ja bih rado onim cetkicama cistila teren ... bas i na tom mjestu :)

Nije mi struka u vezi s arheologijom ... ovo ne bih nazvala ni hobijem, bas, Vidovita ... jednostavno, privuklo me eto samim tim sto se desava u nasoj BiH, sto se desava u meni najdrazoj carsiji :)

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#67 Post Postao/la sabinax »

Vidi se da to radi¹ s du¹om slika
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#68 Post Postao/la belly_dancer »

IM_ex je napisao/la:Vidovita, istina ... ali, par pronadjenih mumija ne moze biti konacan pokazatelj zivlja tog perioda ... ono, gledajuci ocima laika, zar ne ? :)

Nisam bas pridavala paznju arheoloskim nalazistima do postavljanja osmanagiceve Teze o postojanju prvih evropskih piramida.
Priznajem, u doba skolstva, gledajuci iskopavanja u Arnautovicima (ostaci crkve u kojoj je krunisan Kotromanjic), bilo me ah ... i ja bih rado onim cetkicama cistila teren ... bas i na tom mjestu :)

Nije mi struka u vezi s arheologijom ... ovo ne bih nazvala ni hobijem, bas, Vidovita ... jednostavno, privuklo me eto samim tim sto se desava u nasoj BiH, sto se desava u meni najdrazoj carsiji :)
ljepo receno im_ex i sretna sam da je bar neko sretan di zivi..
svaka cast,salutiram na domoljublju..iskreno ja nisam taka..

a po pitanju piramida..zbilja mi se sada ide kopat i njuskat po tom prostoru..bas bi mogla malo..

slika
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#69 Post Postao/la im_ex »

NAJAVA PRVE MEÐUNARODNE NAUÈNE KONFERENCIJE O BOSANSKOJ DOLINI PIRAMIDA

Fondacija "Arheolo¹ki park: Bosanska piramida Sunca" sa zadovoljstvom obavje¹tava meðunarodnu i domaæu javnost da æe od 25-30. avgusta 2008. u Sarajevu biti odr¾ana Prva meðunarodna nauèna konferencija o Bosanskoj dolini piramida.


Organizator Konferencije je Fondacija s potvrðenim uèe¹æem predstavnika slijedeæih institucija: Arheolo¹ki fakultet Univerziteta u Kairu, Schmidt institut Ruske akademije tehnièkih nauka iz Moskve, Odsjek arheologije i turizma Fakulteta umjetnosti Univerziteta Ein-Shams iz Kaira, Georadarski institut firme LGA Bautechnik GmbH iz Njemaèke, Dru¹tvo arheologa iz Aleksandrije i drugi.


Predsjednik Konferencije je profesor dr. Nabil Swelim, ugledni arheolog i egiptolog iz Kaira. Predsjednik Nauènog odbora Konferencije je akademik dr. Oleg Khavroshkin iz Moskve, a na èelu Organizacionog odbora dr. Ivan ©imatoviæ iz Hrvatske.


Konferencija æe okupiti desetine vodeæih struènjaka za istra¾ivanja piramida ¹irom svijeta ukljuèujuæi i Bosansku dolinu piramida. Nauèni prilozi obuhvatit æe devet tematskih oblasti o kojima se mo¾e vi¹e proèitati na web stranici Konferencije: http://www.icbp.ba/. Svoje uèe¹æe su najavili struènjaci iz Velike Britanije, Njemaèke, Danske, Brazila, Egipta, Saudijske Arabije, Hrvatske, Rusije, Bosne i Hercegovine i drugih zemalja. Ovo æe biti jedinstvena prilika oponentima projekta da javno i argumetovano diskutuju sa svjetskim struènjacima koji su vr¹ili multidisciplinarna nauèna istra¾ivanja bosanskih piramida proteklih godina.


Rok za prijavu abstrakta je kraj maja i pozivamo sve zainteresirane da se prijave te da svojim nauènim prilozima doprinesu radu Konferencije i nastavku istra¾ivanja.


Mjesto odr¾avanja ovog meðunarodnog skupa bit æe, ljubazno¹æu rukovodstva i naèelnika sarajevske Opæine Stari Grad, u Velikoj sali Opæine.


Sastavni dio aktivnosti Konferencije bit æe dvodnevni obilazak arheolo¹kih lokacija Bosanske piramide Sunca, Bosanske piramide Mjeseca, kamene graðevine u Vratnici, te podzemnog kompleksa tunela Ravne i KTK.


Sve ostale informacije u vezi s ovim skupom bit æe blagovremeno objavljivane na web stranici Fondacije

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#71 Post Postao/la im_ex »

Na koji post mislis, gospodine Sabah, ... hallo, "glasnije", molim! :D

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#73 Post Postao/la im_ex »

ok 8)

Cast mi je da info koji dobih podijelim i s vama :

SAOP©TENJE ZA MEDIJE

Povodom otvaranja treæe sezone arheolo¹kih iskopavanja u Bosanskoj dolini piramida, Opæina Visoko, nevladin sektor opæine Visoko, TA Respect, FS Zenica bus i Fondacija Arheolo¹ki park:“Bosanska piramida Sunca“ organizirat æe 12. aprila u Visokom manifestaciju 'Srcem za piramide 2008'.

Cjelodnevni zabavni program odvijat æe se na platou u naselju Prijeko (ispred fabrike KTK) s poèetkom u 10:00 sati. Manifestaciju æe uvelièati vi¹e od trideset estradnih izvoðaèa, deset KUD-ova s podruèja Bosne i Hercegovine, desetak modnih kreatora i modnih kuæa koje æe predstaviti svoje kolekcije.

U toku dana bit æe organiziran i rafting na rijeci Fojnici, predstavljanje tradicionalnih zanata, likovne kolonije i udru¾enja Opæine Visoko, te vatromet. Manifestacija je zami¹ljena kao spoj tradicije, nauke, kulture, muzike, mode, sporta i zabave.

Predviðen je obilazak svih arheolo¹kih lokaliteta: piramida Sunca, piramida Mjeseca, podzemni kompleks tunela Ravne i KTK, te kameni hram u Vratnici.

Istog dana u 11.00 sati bit æe odr¾ana konferencija za medije kao i predavanje „Geometrija bosanskih piramida“ koje æe u 18.00 sati u prostorijama VGT-a odr¾ati dr. Ivan ©imatoviæ iz Hrvatske.

Organizatori manifestacije Vas pozivaju da svojim prisustvom uveliæate ovaj dogaðaj te zajedno s nama otvorite novu sezonu istra¾ivanja Bosanske doline piramida.


Opæina Visoko
Nevladine organizacije Opæine Visoko
TA Respect
FS Zenica bus
Fondacija Arheolo¹ki park:“Bosanska piramida Sunca“




Kontakt osoba:
Belmin Debelac, PR Marketing
063/899-748
061/757-604

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#74 Post Postao/la sabinax »

Na ovo bi bas bilo lijepo otiæi...lijep proljetni datum, dobar program... rafting to mi se nekako najvise svida.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#75 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

@Im_Ex imao bi zelju
da nam se Gosp Osmanagic pojavi na forumu ali to je vise nego nemoguce nema on vremena za takve stvari
ali sta bi moglo biti moguce da otvorimo neku temu s pitanjima
pa da on to nama nekako exluzivno odgovori
(ono trebali bi te @Im_Ex iskoristiti zar ne)

Odgovori