Moje misljenje, a vi se slobodno pridruzite ako zelite

Teme koje nisu vezane za druge podforume ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#46 Post Postao/la Tourniquet »

I ja ti mogu reci da je to besprotrebno razbijanje glave... Zasto ovo zasto ono.. Samo se dublje i dublje zavlacis u mnostvo pitanja a ni na jedno ne mozes tek tako odgovoriti..
Zivot je sa bezbroj kombinacija i mogucnosti.. Samo jedna mala stvarcica se promjeni i odma se mijenja cijeli kolosjek.. to ti je to..
Zivi zivot, razbijaj glavu samo za ono sto se mora.. A ono sto ne mora.. pa pusti negdje sa strane..

Recimo moj brat i ja smo se dugooooo vremena prepirali oko pojma svemira..
i kaze on otkud mi znamo da je sjever gore a jug dole... i posto je svemir beskonacan nasto se orijentisemo da li smo gore ili dole, il lijevo ili desno..
Bezvezna stvar al eto dugo se je vukla... (nece on da shvati moje objasnjenje.. )

I to ti je to.. svaka jedinka ima svoja neka pitanja i nekakvo misljenje o tome kakvi bi odgovori trebali biti...
ha ya :D

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#48 Post Postao/la kajs »

razmisljanje ili fikr jeste pohvalno i pozeljno je sto vise vremena provoditi u takvom jednom stanju, prilika je da ce se doci do odgovora, no ja malo ovo radi toga sto primetih, ili mi se cini, da dosta posmatras kroz svoju dimenziju i to je ono sto bih jedinu zamjerku nasao u svemu ovom, ne kao losa stvar daleko od toga, vec kao mozda stupica u tom razmisljanju, razliciti su ljudi i razlicito se spram pojava i odnose. Necu sad govoriti ovde kakva si ti vec sam pisao na ovoj temi, no jasno ti je sta zelim reci.

Ako sa stanovista vjerskog promatramo onda smo mi spram Gospodara svoga robovi, i to je jedini ispravan i jedini moguci i prihvatajuci polozaj za nas, "D¾inove i ljude sam stvorio samo zato da Mi robuju" (Kur'an 51, 56) i ako mi to na taj naèin prihvatimo onda je to put koji vodi zadovoljstvu. Eh sad ono sto je bitno, to robovanje se iskazuje kroz, ne moc, ovisnost i poniznost spram Gospodara Uzvi¹enog. I to je taj put iz kojeg dolazi snaga i prefinjenost u zivljenju.

Eto sam ja to toliko pa sad :)
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#50 Post Postao/la sabinax »

U tome i je stvar...jednom sam te pitala: Sta mislis koliko ima istina: jedna ili vise njih....rekla si mi jedna...smatram da nisi u pravu i da je sve u zivotu relativno.
Zena koja se ubila vjerojatno ima svoju istinu...a tvoja vjera je tvoja istina...sve je relativno i oboje ste u pravu: ona sa svog gledista i sa svojim iskustvima i ti sa svojim gledistima i svojim iskustvima
Sta je lijevo desno gore dole i oko toga mozemo razbijati glavu
postoji jedna meni zanimljiva teorija: sto ako smo mi samo crno pod noktom nekog diva...hehheheh.....moze i to biti, stvar je samo s koje pozicije gledamo
Nitko nam ne brani da diskutiramo, razmjenjujemo iskustva...ljudi smo i drustvena bica...ciji duh za time tezi
Ali slazem se s Tournijem...ponekad ne treba razbijati glavu...ponekad jednostavno treba razmisljati srcem, gledati ocima, slusati usima i udisati punim pluæima
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#52 Post Postao/la sabinax »

Voljela bih...ali ima vremena :)
Nisam mislila reci da ne dises punim pluæima vec to da se ponekad treba odmaknuti od razmisljanja i jednostavno osjecati
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#54 Post Postao/la Tourniquet »

Ljudima je to nekako u krvi da razbijaju glavu nekim sitnicama, a da kod nekih ozbiljnijih stvari rade po nekom instinktu ili onako djelimicno razmisljajuci...

Ali takvi smo ti mi ljudi.. NIkad zadovoljni.. nikad nam dosta..

Avatar
Danielle
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1163
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#55 Post Postao/la Danielle »

ekranka1 je napisao/la:razmisljam zasto je svijet sirov tako..zasto se covjek udaljuje jedan od drugoga ,zasto oni osjecaji koji su u nama nisu uvijek takvi..i bas se pitam zasto covjeku treba tako malo a opet tako puno da vidi zvjezde koje ga okruzuju..
,ma ne ,nema to veze sa mojim stanjem :D
al ima veze sa zivotom ,dva lica..svetost i tama..
sinoc sam lezala u krevetu i pala mi je na pamet jedna misao..
zasto postoji logika ..sta je realno a sta nerealno..
i zasto se ljudi odlucuju na samoubistvo?
jesu li oni teski ili laki..
teske teme vjerujem , ali po meni vaznije definitivno od trenutacnog stanja koje nas okruzuje..
nema dugo kod nas se objesila mlada zena sa perspektivnim zivotom ,majka dvoje preslatke djecice..
sta ju je nagnalo na taj korak..
teske stvari..jednom sam s njom u razgovoru uhvatila jednu misao koja me je proganjala danima..ja sam nemocna ..
jesmo li stvarno toliko nemocni da se ne mozemo oduprijeti negativnim stvarima koje nas okruzuju ili prepustamo da nas vodi tren koji moze postati vjecnost..a ne bi smio..ne , ne..
Mnogi ljudi, soucavajuci sopstveni narcizam u odnosu na stvarnost dozivljavaju razocaranja koja ukoliko nisu emotivno i psihicki stabilni rjesavaju kako neko rece - precicom, unistavajuci samog sebe. Dok ovo pisem, na um mi padose djeca kako zaklanjajuci glavu iza zavjese misle kako odrasli ih ne vide. Mozda i samoubica, bjezeci od problema ne zeli vise da ga "vidi" i na neki infantilan nacin misli ako jednom za uvijek zazmiri problema vise nece biti, on ce zauvjek nestati. Samoubistvo je sebican cin, cin koji je uradio neko koga je briga sto ce time povrjediti ostale ljude koji ga okruzuju, to je kukavicki cin kojim se negiranjem sebe zeli negirati i sam problem, kukavicki bjeg od problema. Ovaj zivot nam nije dat tek tako da bi ga bacili uludo, sve je to nesto vise iznad nas sto mi ipak ne mozemo da razumijemo. Neko vjeruje u Boga, neko vise vjeruje nauci - uglavnom sve se svodi na isto : Ovaj zivot treba ziveti i boriti se sa svim onim teskocama koje on nosi.Takodze mislim da je presudno odsustvo komunikacije medu ljudima, otudenost. Prosto danasnji tempo ne dozvoljava ljudima da posvete sebi dovoljno vremena kada god im je to potrebno, da daju sebi oduska, a tako slabe i kontakti sa ljudima i dolazi do osjecaja izolovanosti, nepripadanja nikom.
Ali bih rekla da je jos presudniji osecaj nemoci (pogotovo kod mladih) zbog loseg materijalnog stanja koje, naizgled, nema rjesenje. Opste priznate tj. nametnute vrjednosti su materijalni uspeh i ,buduci da zivot u losim uslovima vide kao da "nije vrjedan zivljenja", logicno je zasto oduzimaju sebi zivot. Celokupno drustvo je bogatije nego ikada, ali je isto tako mnogo veci jaz izmedu bogatih i siromasnih i sve je teze menjati svoj polozaj (klasu).
Osobe koje izvrse samoubistvo ne cine to u svijesnom stanju,moje neko misljenje.

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#57 Post Postao/la sabinax »

Sve je to u redu...podrzavam da je hrabrije nastaviti zivjeti nego diæi ruku na sebe...ali jeste li se kada nasli u situaciji da iz vaseg prizorista ne vidite nikakvo rjesenje (naravno takva stanja znaju biti rijetka i ubrzo nakon njih ni ne pomisljamo na takav èin)....Meduti postoje ljudi s te¹kim psihièkim problemima...ozbiljna depresija...i kojekakva psihièka stanja koja se rjesavaju ljekovima...vjerojatno osoba koja zeli poèiniti samoubistvo nije u stanju racionalno razmisljati (pogotovo ako ima djecu) medutim dali kriviti tu osobu ili mozda sami sebe sto takvoj osobi nismo na vrijeme pruzili podrsku ili je uputili na struènu pomoæ
Samoubistvo toj osobi iz tog gledista i s adutima koje u tom trenu ima u rukama sasvim je realna odluka....
Nadam se da me razumijete sta govorim
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Danielle
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1163
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#59 Post Postao/la Danielle »

ekranka1 je napisao/la:ja cu se samo malo ubacit ovdje da vas citam..ali mi nejde veceras opisivanje..pa cu se svakako i ja nadovezat kad bude prilike..vidite da je tema vrijedna razmisljanja =D> =D>

Jako vrijedna,2007. godina je bila rekordna godina po broju samoubistava.

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#60 Post Postao/la Tourniquet »

Vidim sa razmisljanja smo otisli na samoubistvo...
PA ja ne mogu naci nijedno opravdanje za taj cin... Za mene je to isto kao i ubistvo nekog drugog.. Bez obzira sto sam sebi presudis.. dodje na isto..

Razlozi su uvijek mali, ali u ocima toga ubojice su oni veliki (bilo da je samoubica ili ubojica nekog drugog)..
On pronadje razlog zbog cega tako radi i uvjeren je da nema izlaza i da se drugacije ne moze..
A opcije uvijek postoje.. samo ih treba dobro sagledati.. BEz obzira u kojoj se situaciji nasli, uvijek ima vishe opcija kako se izvuci iz tih situacija.
Znaci treba samo stati dobro razmisliti, dobro izvagati sve.. Sto kazu stari "ispeci pa reci" ili " tri put mjeri jednom sjeci"...
To ti je to.. a ne odma, malo ti zakoci situacija a ti odmah kao da si u bezizlaznoj situaciji..

I samoubistvo jeste kukavicki cin i bijeg od stvarnosti, bijeg od odgovornosti.. POkusaj da se sve rijesi na "laksi nacin"

Odgovori