Ocuvanje identiteta

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#31 Post Postao/la andro »

He he he onda bi se ja zvao KOmeje - Beštoserodi
slika
slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#32 Post Postao/la im_ex »

sabinaX je napisao/la:a sad opet da se osvrnem a sta ako u sebi nosimo dva identiteta i hrvatski i bosnjacki....cije bih ime trebala dositi da zadovoljim tradiciju...da od dva imena spoje jedno pa da opet djete ispadne cirkus Alma-Marija bilo bi super zar ne Im_ex [Happy.gif]
varijacija je masa, a meni, u tom slucaju prva pade na um Almasa (Al_ma_sa) [Happy.gif] , ispade da rimam, heheee

Ne znam, Sabina, I Alma je pod "upitnikom" (muslimansko ime bez islamskog korijena) ... sto ga dodje kao medjunarodno [Happy.gif] U svakom slucaju, tvoji nisu omasili, ili ? [Happy.gif] [icon_flower.gif]

ah, sve imena nisu ka vazna u ocuvanju identiteta, tradicije, a gle, uglavnom nam diskusija tece u tom pravcu, heeee ... raznolikost ima da zivi, ne d'o Bog jednolicja [icon_flower.gif] pozdrav svima, zurim


@srebrni
hvala puno, pozz [evojele9.gif]

@andro
nasmijao si me [Happy.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#36 Post Postao/la nella26 »

Baustelac31 je napisao/la:ALEN,ato u prevodu sa arapskok znaci Nuznik,WC
[To funny.gif] nisam znala a meni to ime pravo lijepo
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#38 Post Postao/la venecija »

Ne znam, Sabina, I Alma je pod "upitnikom" (muslimansko ime bez islamskog korijena) ... sto ga dodje kao medjunarodno [icon_boxing.gif]
dokazacu da nisi u pravu,,, [icon_chuckel.gif]
sad nemam vremena istrazivati ali,,, [icon_flower.gif]
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#40 Post Postao/la mrki62 »

Mic_Sokoli je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:haha čuj WC ah što ću zezati prijatelja [icon_chuckel.gif]

moja rodica se udala za šveđanina, katolika i htjela je neko ime koje ima i u švedskoj i kod nas pa je dala djetetu ime EMIL e sad ne znam je li to muslimansko ali znam dosta muslimana s tim imenom :wink:

evo da i ja citiram (ne mogu da vjerujem, prvi put)


Allahov poslanik Muhammed a.s. u jednom hadisu kaze:

"Vi cete na Sudnjem danu biti prozivani po vašim imenima i imenima vaših oceva. Zato nadjenite svojoj djeci lijepa imena."

Oho Dzemka,mashallah........... [eusa_clap.gif]
Aha, lijepa imena su u pitanju , nigdje ne piše muslimanska imena slika
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#43 Post Postao/la im_ex »

@ Baustelac
hvala, hvala ... dobrodoslica nazad, masallah [evojele9.gif]

Emil, onako ofrlje cu, na istom je kao i Elvis npr [huh.gif] - rado cu cuti i druga misljenja, naravno.

a, venecijo, mila, hahah, bubaj ne zali, pa kad sutra lezali ... nemoj me skakljiT, [baaa.gif] :lol: viD sto fino mirise [icon_flower.gif] mir
ajd, vazi se ... jah, Sabina, Mirela, Alisa, Melisa, Alma ... jel Alma zhulja ... koje li ces korijesnko tumacenje uzeti, tursko, juznoamericko, spansko, portuagalsko ... ajd, nema veze ... i ja kazem, to su milozvucna imena.

Da cujem kako stvar stoji s imenom Fedza, ako neko zna?
i, mogli biste navesti vise imena, ili se odjednom postalo nesigurno, il vam se ne da da ne bi doslo do "hvatanja za vratove" [Happy.gif]


Citajuci ovu pricu, prozeshe me zmarci u vise navrata, neka me milina spopade, pa rijesih da pricu podijelim s vama:

BABIN ZIMSKI KAPUT I BAJRAM..

Eh, nekadašnji Bajrami su bili življi, veseliji, tanahniji, ponosniji, bogatiji, treperavi, sevdisavi, mirišljavi, slatki i zanosni u isčekivanju bajramskog jutra.
Upravo sada, dok kahvenišem sa svojom hanumom i djecom, sjetih se atmosfere i ambijenta u kojem sam odrastao, čekao i dočekivao sve svoje Bajrame. Bajram je dolazio tiho u moju mahalu i naš džemat. Prvo je započinjao ramazan, pa se nestrpljivo isčekivale teravije u našoj džamiji, pa jagma nas, mahalske djece, da zauzmemo bolje mjesto u saffu na mahfilu džamije naše.
Nisam nikad ni pomišljao da uđem u donji dio džamije, jer sam znao da je to mjesto rezervisano za starije i ozbiljne ljude.
Poslije smo čekali prvi mevlud u džamiji za 17. dan ramazana. Mevlud je učila mektebska omladina, a ja sam im bio zavidan što nisam u njihovoj grupi, da nastupim pred džematom te večeri.
Poslije Lejletul kadra znalo se da je Bajram blizu, a najviše me je radovalo to što ću dobiti poklone, pare ili kakav odjevni predmet za taj praznik.
Na bajaramsko jutro smo se svi okupali u našem hamandžiku. Prvo djeca i mlađi, a onda stariji, i to sve po redu i tabijatu. Mama nam je za Bajram oprala odjeću i lijepo složila, da se sama odjeća ispegla ispod neke haljinke ili težih predmeta. Rahmetli nana je iz sehare vadila toga jutra nekakav poseban miris koji je čuvala i sve nas namirisala. Neki od braće i sestara su tog jutra morali u školu, a neki su propustili nastavu i išli na Bajram-namaz.
Nakon klanjanja Bajram-namaza, letio sam kući i čekao da se babo vrati sa djedovog mezara, pored kojeg je malo posjedio, učeći mu Ja'sin i fatihu.
Kad bi babo ušao u kuću, svi bismo mu poljubili ruku i čestitali mu Bajram. To bismo uradili i majci i nani. A mi djeca, stisnuli bismo jedni drugima ruke uz bajramsko čestitanje. Bili smo sretni i zbog poklona.
Babo nam je uvijek davao nešto siće u novcu, mati neki keks i bombone, a nana rahatluk.
Poslije bajramskog ručka, koji je bio bogat hranom, mati nam je obično davala safun da odnesemo strini Beginici. Mi odemo, poljubimo strinu u ruku, čestitamo joj Bajram i predamo safun, hediju. Baš je strina Beginica, većini moje braće i sestara, bila baba i vezala nam pupak kada smo se rodili.
Na prvi dan Bajrama su krenule bajramske zvanice, pozivi u komšiluku, užoj i daljoj rodbini.
Na Bajram se pozivalo i staro i mlado. Jelo se i pilo sve najbolje što se imalo u kući na tim ručkovima i večerama bajramskim.
Meni, kao djetetu, je samo jedno smetalo u tim svečanim bajramskim trenucima.
Bilo me je stid babinog zimskog kaputa, koji nije bio očuvan i nov, kao u nekih naših rođaka i komšija. Znao sam ja da babo nekada zaradi para prodajom nekog sijena, žitarica ili voća i povrća, ali mi je bilo krivo što nikako neće malo bolje da se obuče, da potroši koji dinar na sebe.
Danas, dok sjedimi i kahvenišem, misli mi odlutaše do mog babe, a pred oči mi izađe njegov kaput i skromna odjeća. Suze same krenuše.
Mogao je otac kupiti i sebi kaput, ali je čuvao nama.
Grdna rano, moj babo je mogao kupiti bolju odjeću, i sebi i materi našoj rahmetli, ali nije htio da nas djecu zakine u nečemu što smo mi morali imati dok smo rasli i jedrali, bujali i išli iz razreda u razred, učeći i praveći kroz školu svoje prve korake u život.
Neka je rahmet svim našim dobrim babama, majkama, djedovima, didovima, nanama, braći, sestrama, amidžama, dajdžama, strinama i svima onima koji su nas odgajali, hranili, sjetovali, a koji ovog bajramskog jutra leže negdje, ili na nekom od naših mezarja širom dunjaluka.
Upamet.

eh, kolko put chuh to *upamet!* ... uslo mi u krv pa i ja tako
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Ocuvanje identiteta pri nadijevanju imena

#44 Post Postao/la sabinax »

venecija je napisao/la:Ne znam, Sabina, I Alma je pod "upitnikom" (muslimansko ime bez islamskog korijena) ... sto ga dodje kao medjunarodno [icon_boxing.gif]
dokazacu da nisi u pravu,,, [icon_chuckel.gif]
sad nemam vremena istrazivati ali,,, [icon_flower.gif]
istina iako u Bosni ima puno Sabina nije muslimansko niti islamsko potjece od sabinjanki rimskog plemena
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori