Sunnet!!!

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Sunnet!!!

#1 Post Postao/la Emmi »

Na netu sam upravo citala da WHO preporucuje sunnet svim muskarcima bilo koje vjere.......pa me podstaklo da postavim ovu temu........


Sa koliko god. treba sunetiti djete, koliko je vama bilo godina? Ko je bio uz vas itd.
Da li ste za sunnet kod kuce ili u bolnici?


Moj sin je osuncen sa 9 mjeseci, sunnetili smo ga kod kuce sa lokalnom nerkozom, pre toga sam razgovarala sa hirurgom i pitala ga gdje je bolje..........nasavjetovao me da je za djete bolje kod kuce jer nema toliko stresa kao u bolnici i kad vidi drugu djecu i sva zbivanja da ce se vise uznemiriti.......Donjeli su sve kuci i bila su prisutna dva hirurga, ja i moj muz......svi ostali su pobjegli iz kuce niko nije smio da bude.......Ja nisam mogla svoje djete prepustim u ruke samo dr. jer ipak ja sam majka i meni najvise vjeruje.....pre nego su dosli pripremila sam sto gdje ce se to obaviti i zatvorila se sama u sobu i ucila sve sto sam znala i zamolila Allaha da mi da hrabrost da to izdrzim..... svekar me pitao hoce li on biti prisutan kaze ti sigurno nesmijes ja sam se cvrsto odlucila da cu biti i izdrzala sam od pocetka do kraja za svoje djete to......bilo je lakse i dr. i nama a ponajvise djetu....Allahu dragom sam zahvalna sto mi je ulisio molitve i dao mi snage da to izdrzim. Tek nakon pola sata kad se sve smirilo malo sam plakala i nazvala svoju mamu da joj kazem kako je proslo..... kad sam joj rekla kaze ti imas srce od vola :lol: :lol: , ja bih svakoj majci preporucila da ostane uz svoje djete........
Zadnja izmjena: Emmi, dana/u 05 Mar 2010 11:19, ukupno mijenjano 1 put.
slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Sunnet!!!

#2 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

[eusa_clap.gif] [Happy.gif]
slikaslikaslika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#3 Post Postao/la mrki62 »

Malo me je naslov teme zbunio , trebalo je glasiti sunećenje ili obrezivanje a sunnet ima drugačije značenje .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Sunnet!!!

#4 Post Postao/la Emmi »

sorry mrki drugi put ce bit bolje!!!!!!!!!
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#5 Post Postao/la mrki62 »

Emmi je napisao/la:sorry mrki drugi put ce bit bolje!!!!!!!!!
No frks , nek ti dijete bude u sreći i berićetu a i ti s njim [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Sunnet!!!

#6 Post Postao/la Emmi »

Amin i ti da si ziv i zdrav.......
slika

Avatar
alyssa_27
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2766
Pridružen/a: 02 Nov 2008 11:46
Lokacija: u njegovom srcu ♥

Re: Sunnet!!!

#7 Post Postao/la alyssa_27 »

Emmi je napisao/la:
Moj sin je osuncen sa 9 mjeseci, sunnetili smo ga kod kuce sa lokalnom nerkozom, pre toga sam razgovarala sa hirurgom i pitala ga gdje je bolje..........nasavjetovao me da je za djete bolje kod kuce jer nema toliko stresa kao u bolnici i kad vidi drugu djecu i sva zbivanja da ce se vise uznemiriti.......Donjeli su sve kuci i bila su prisutna dva hirurga, ja i moj muz......svi ostali su pobjegli iz kuce niko nije smio da bude.......Ja nisam mogla svoje djete prepustim u ruke samo dr. jer ipak ja sam majka i meni najvise vjeruje.....pre nego su dosli pripremila sam sto gdje ce se to obaviti i zatvorila se sama u sobu i ucila sve sto sam znala i zamolila Allaha da mi da hrabrost da to izdrzim..... svekar me pitao hoce li on biti prisutan kaze ti sigurno nesmijes ja sam se cvrsto odlucila da cu biti i izdrzala sam od pocetka do kraja za svoje djete to......bilo je lakse i dr. i nama a ponajvise djetu....Allahu dragom sam zahvalna sto mi je ulisio molitve i dao mi snage da to izdrzim. Tek nakon pola sata kad se sve smirilo malo sam plakala i nazvala svoju mamu da joj kazem kako je proslo..... kad sam joj rekla kaze ti imas srce od vola :lol: :lol: , ja bih svakoj majci preporucila da ostane uz svoje djete........

svaka cast emmi [eusa_clap.gif] [eusa_clap.gif]
Allah ima veliku moc a ti veliko srce [evojele9.gif]
slika

lisko
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1160
Pridružen/a: 13 Okt 2009 16:08

Re: Sunnet!!!

#8 Post Postao/la lisko »

sunet je obicaj muslimana uglavnom ali je i dobra stvar i za druge vjernike drugih vjera i naroda
naj bolje vrijeme suneta je oko 40 dana zivota djeteta
jer u mladosti to brze i zaraste a i dijete je manje aktivno
tako da netreba cekati vise
sunecenje je po nasoj vjeri objasnjeno ne kao obicajj vec iz higijenskih razloga
odraz cistoce i svjezine tako da su ga poceli praktikovat i drugi narodi....

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Sunnet!!!

#9 Post Postao/la Emmi »

Beschneidung verringert Ansteckungsrisiko mit Humanen Papillomviren


Die Vorhaut zu entfernen könnte dazu beitragen, dass Männer sich und damit ihre Sexualpartnerinnen seltener mit potentiell krebsauslösenden Humanen Papillomviren (HPV) anstecken. „Zwei neue Studien belegen, dass beschnittene Männer ein geringeres Risiko für HPV-Infektionen im Genitalbereich haben. Die Studienautoren schließen daraus, dass damit auch geringeres Übertragungsrisiko der Viren auf deren Sexualpartnerinnen einhergeht wodurch das Risiko für die Entstehung von Gebärmutterhalskrebs bei diesen Frauen verringert werden könnte, berichtet Dr. Klaus König, zweiter Vorsitzender des Berufsverbandes der Frauenärzte (BVF) und bezieht sich dabei auf die Untersuchungen von Carrie Nielson, von der Oregon Health and Science University in Portland und Bertran Auvert, vom Institut National de la Santé Et de la Recherche Médicale in Frankreich.
Bei der amerikanischen Studie untersuchten die Mediziner 463 Männer im Alter von 18 bis 40 Jahren, von denen 16 Prozent unbeschnitten waren. Mit Hilfe von Sperma- und Tupferproben aus dem Intimbereich ermittelten die Wissenschaftler, dass die beschnittenen Studienteilnehmer nur halb so oft mit HP-Viren infiziert waren wie unbeschnittene Männer.

Die Untersuchung um Bertran Auvert war in Südafrika angesiedelt und sollte in erster Linie den Zusammenhang zwischen dem Vorteil von Beschneidung und der Infektion mit HI-Viren klären. Hierfür untersuchten die Mediziner Männer im Alter von 18 bis 24 Jahren. Bei einem Teil der Studienteilnehmer wurde die Vorhaut entfernt, während die anderen unbeschnitten blieben. Über die Beobachtungszeit von 21 Monaten wurde die Harnröhre der Probanden auch auf das Vorkommen von besonders gefährlichen HP-Viren untersucht. Die Analyse der Daten zeigte, dass von den beschnittenen Männern nur 14,8 Prozent mit so genannten High-Risk-HPV-Typen infiziert waren. Dabei handelt es sich um Viren-Typen, die mit einem größeren Risiko für Krebsentstehung assoziiert sind. Dem gegenüber hatten sich 22,3 Prozent der nicht beschnittenen Männer mit Hochrisikotypen angesteckt.
Zadnja izmjena: Gost, dana/u 07 Mar 2010 01:10, ukupno mijenjano 1 put.
Razlog: ispravljena crvena boja
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#10 Post Postao/la mrki62 »

lisko je napisao/la:sunet je obicaj muslimana uglavnom ali je i dobra stvar i za druge vjernike drugih vjera i naroda
naj bolje vrijeme suneta je oko 40 dana zivota djeteta
jer u mladosti to brze i zaraste a i dijete je manje aktivno
tako da netreba cekati vise
sunecenje je po nasoj vjeri objasnjeno ne kao obicajj vec iz higijenskih razloga
odraz cistoce i svjezine tako da su ga poceli praktikovat i drugi narodi....
Hm,........ sunećenje je običaj ili obaveza ( farz ) ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Sunnet!!!

#11 Post Postao/la ra-ja »

Neznam da li je sunecenje obicaj ili obaveza...Mislim da je u BiH obicaj kod takoreci tih muslimana .Kod Aziskih muslimana je obaveza... :!:

Ali veoma dobro znam kako izgleda jedno sunecenje djeteta na doktorki nacin.
Bila sam prisutna sunecenu jednog djecaka od dvije godine.
Ljekar i medecinska sestra u privatnoj reziji su sa svojim rekvizitima , t.j stolom kao onaj za peglanje vesa i torbom sa svim stvarima sto su im bili potrebni za taj cin, dosli u stan jedne porodice...

Morala sam izaci iz sobe jer nisam mogla podnijeti to...Djete je tako mnogo plakalo..zakocenulo se..A doktor je radio samo s pricom kao da je auditoriju pokazivako kao on to katilski radi, a na djecaka nije uopste obracao paznju [huh.gif]
U par navrata htjela sam uci i psovati mu sve po spisu..
Dijete danima nije dalo prici sebi...Da li je to na njemu ostavilo traume..bas se pitam... :!:

Nikada nebih dozvolila da se od zdravog djeteta napravi bolesno...To neka radi svaki covjek kada i ako ga povuce zelja ili potreba za to....mislim kada odraste, ili kada se dijete rodi.Cula sam da to u nekoj drzavi rade obrezivaju i ostranjivaju slijepo crijevo... [icon_flower.gif]
Ako bih IPAK morala da se odlucim ..to treba raditi pod anestezijom... :!:
Da li znate da ima djece koja se rodjaju obrezana...Jedna moja prijateljica inace katolkinja rodila je sina obrezanog..to je nju veoma pogodilo plakala je danima... :!:

Avatar
Emmi
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2108
Pridružen/a: 23 Dec 2009 21:54

Re: Sunnet!!!

#13 Post Postao/la Emmi »

prvo da pitam Ra Ja zasto je njena prijateljica plakala sto je rodila osuneceno djete?
Ja znam dosta katolika koji se dobrovoljno sunete i nijedan nije plakao [mmmux2.gif]


Payo i tebe da nesto pitam [Happy.gif] Koliko je djece kod katolika i pravoslavaca pitano hoce li da im bude krscenje kad se rode? Jeli tu odlucuju bebe male ili?
slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Sunnet!!!

#15 Post Postao/la paparaci »

vjera je vjera za normalna insana. a neko je, odnosno mnogi koriste za svoje neke svrhe i ciljeve - da li politicke ili neke druge.

sunećenje nije bezveze, eto onako neki obicaj- nego ima svoj razlog, koji je vec naveden i opisan.

u americi je npr sunećenje jako prostranjeno - i to kod nemuslimana.

nema dijete tu sta da odlucuje, jer obaveza svakog muslimana jeste da dijete odgoji i odgaja u duhu islama, a samo sunećenje je farz tj obaveza. obavlja se rano iz vec pomenutog razloga, a tad dijete nije ni sposobno samo da odluci o tome. kako ce se kasnije opredjeliti i sta ce ciniti, to je vec druga stvar. ja licno nisam imao, niti imam traume od sunećenja, kao ni moj brat i svi ostali koje poznajem. to je sasvim normalan i stručan zahvat. ovo sto je ra-ja opisala, zvuči mi kao da se mali sunetio kod mesara [laugh.gif]

Odgovori