Stvaranje covjeka

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Stvaranje covjeka

#1 Post Postao/la beba80 »

Ljudi otvaram temu koja je mnogo kratka a jako poucna da li neko zna od cega je covjek stvoren,i koja je uloga covjeka na dunjaluku.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Stvaranje covjeka

#2 Post Postao/la mrki62 »

Šta je postalo prije - koka ili jaje, to je nešto slično [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Stvaranje covjeka

#3 Post Postao/la beba80 »

mrki62 je napisao/la:Šta je postalo prije - koka ili jaje, to je nešto slično [muzikafo1.gif]
znas li odgovor ja znam ako neznas da ti kazem al prvo moras vjerovati u Alaha i Njegovu Rijec

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Stvaranje covjeka

#4 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:Šta je postalo prije - koka ili jaje, to je nešto slično [muzikafo1.gif]
znas li odgovor ja znam ako neznas da ti kazem al prvo moras vjerovati u Alaha i Njegovu Rijec
Svaka religija ima svoju istinu - zar nisi znao za to ?
I svaka religija tvrdi da je samo njena istina ispravna - nemoj to zaboraviti.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Stvaranje covjeka

#5 Post Postao/la beba80 »

mrki62 je napisao/la:
beba80 je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:Šta je postalo prije - koka ili jaje, to je nešto slično [muzikafo1.gif]
znas li odgovor ja znam ako neznas da ti kazem al prvo moras vjerovati u Alaha i Njegovu Rijec
Svaka religija ima svoju istinu - zar nisi znao za to ?
I svaka religija tvrdi da je samo njena istina ispravna - nemoj to zaboraviti.
Jesam normalno al postoje amandmani na zakon a amandman na sve religije je islam a dokaz za to je kad je objavljen od strane Gospodara islam Gospodar je rekao danas sam vam vjeru upotpunio i zadovoljan sam da vam vjera bude islam sto znaci da je jedina ispravna vjera islam a kroz zivot znas da zadnji amandman koji ude u zakon usvojen da se ponjemu i postupa.

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Stvaranje covjeka

#6 Post Postao/la beba80 »

vecina ljudi" muslimana"kaze ja sam procitao-la kuran .U redu . Al znali neko od cega je covjek stvoren imal dokaz za to u islamu mora za sve bit dokaz.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Stvaranje covjeka

#7 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la:vecina ljudi" muslimana"kaze ja sam procitao-la kuran .U redu . Al znali neko od cega je covjek stvoren imal dokaz za to u islamu mora za sve bit dokaz.
U islamu se kaže da je bog sve stvorio,pa tako i čovjeka.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Stvaranje covjeka

#8 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la:
Jesam normalno al postoje amandmani na zakon a amandman na sve religije je islam a dokaz za to je kad je objavljen od strane Gospodara islam Gospodar je rekao danas sam vam vjeru upotpunio i zadovoljan sam da vam vjera bude islam sto znaci da je jedina ispravna vjera islam a kroz zivot znas da zadnji amandman koji ude u zakon usvojen da se ponjemu i postupa.
Opet ću se ponoviti : Svaka religija ima svoju istinu - zar nisi znao za to ?
I svaka religija tvrdi da je samo njena istina ispravna - nemoj to zaboraviti.

A to što ti objašnjavaš je uistinu tako al samo pripadnici islama vjeruju u to a ostali NE.
Jer da i ostali vjeruju u to, onda ne bi bilo ostalih religija.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Stvaranje covjeka

#9 Post Postao/la Bausstelac »

Stvaranje čovjeka od zemlje i vode

Mi čovjeka od biti zemlje stvaramo.
(23- Al-Mu'minun, 12)

Koji sve savršeno stvara, koji je prvog čovjeka stvorio od blata.
(32- As-Sadžda, 7)

Jedan od dokaza Njegovih je to Å¡to vas od zemlje stvara...
(30-Ar-Rum, 20)

On od vode stvara ljude i čini da su rod po krvi i po tazbini. Gospodar tvoj je kadar sve.
(25- Al-Furqan, 54)

U Kur'anu je rečeno da je čovjek stvoren od zemlje i vode. Kur'an to ponekad odvojeno naglašava, a ponekad kaže da je čovjek stvoren od blata; naglašava, dakle, da je, stvoren od jedinjenja vode i zemlje.
Postoji mnogo spekulacija o tome da je čovjek stvoren od zemlje. Razvojem nauka, poput hemije i biologije, poduzeta su opsežna istraživanja zemlje, a i ljudskog organizma. Rezultati ovih istaživanja pokazali su da materija koja čine ljudsko tijelo odgovara materijama koje sadrži zemlja. To su, naprimjer, aluminijum, gvožđe, kalcijum, kisik, silikon, natrijum, selen, kalijum, magnezijum, hidrogen, klor, jod, mangan, olovo, fosfor, bakar, srebro, ugljenik, cink, sumpor i azot. Prema analizi iz jedne američke laboratorije, ljudski organizam čini 65% kisika, 18% ugljenika, 10% hidrogena, 3% azota, 1,5% kalcijuma, 1% fosfora, a ostatak čine drugi elementi. Eto, Allahova savršena umjetnost, stvaranje, na određen način sastavlja ove beživotne atome i formira čovjeka. Cijena ovog materijala na Njujorškoj berzi manja je od 100 dolara. Eto, to je cijena osnovnih materijala koji čine čovjeka. Uzvišeni Allah je stvorio čovjeka kombinacijom elemenata koji ne vrijede skoro ništa. Ali, ključ nije u hemijskoj strukturi, nego u Onome ko je stvorio čovjeka.

Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo.
(1- Al-Fatiha, 1)
BIT ZEMLJE

Čovjek je, kako se to ističe u 12. ajetu sure ''Al-Mu'minun'', stvoren od jedne biti. Veoma preciznim podešavanjima elemenata zemlje, Allah, dž. š., je stvorio čovjeka. Svi potrebni elementi u ljudskom tijelu mogu postojati u određenoj proporciji. Narušavanje te proporcije znači bolest ili smrt. Ranije navedeni elementi ravnomjerno su raspoređeni u ljudskom tijelu, a tijelo je stvoreno tako da kasnije te materije ravnomjerno koristiti i da viškove izbacuje vani. U ljudskom tijelu ima oko 2 kg kalcijuma. Dođe li do smanjenja količine kalcijuma, zagrizanje jabuke može prouzročiti lomljenje zuba. Naše tijelo ima potrebu za oko 120 gr kalijuma. Nedostatak ovog elementa očituje se kroz bolove u mišićima, spazmu (grčenje mišićnog tkiva), umor, probleme sa crijevima, tahikardiju (ubrzan i nekontroliran rad srca). Naša potreba za cinkom iznosi svega 2-3 gr. Smanjenje ove niske količine očituje se kroz gubitak pamćenja, impotenciju, tromost, slabljenje čula mirisa i okusa. Nedostatak selena, prisutnog u količini od samo 100 mikrogramskog, očituje se kroz slabljenje mišića, gipkost srca i krvnih sudova...
Svi ovi pokazatelji ukazuju na činjenicu da nas Allah, dž. š., nije nasumce i bez plana stvorio, da nas je, kako se to ističe u citiranom ajetu, stvorio od određene biti zemlje, od određenih mjera elemenata koji se nalaze u zemlji. Kao što se vidi, nijedna riječ u Kur'anu ne spominje se uzaludno.
Precizno podešavanje ovih elemenata u ljudskom tijelu ukazuje nam na savršenstvo Allhovog stvaranja.
U suri ''As-Sadžda'', istaknuta je ljepota Allahovog stvaranja. Doista, stvaranje nečega, kao što je to čovjek, iz materije prostog izgleda poput blata, jedan je od Allahovih dokaza. Upravo se u 20. ajetu sure ''Ar-Rum'' ističe da je stvaranje od blata jedan od Allahovih dokaza.

KAKO VODA OŽIVLJAVA?

...i da Mi od vode sve živo stvaramo? I zar neće vjerovati?
21- Al-Anbiya', 30)

Allah sva živa bića koja se kreću stvara od vode...
(24- An-Nur, 45)

U suri ''Al-Furqan'' se kaže da je čovjek, a u surama ''Al-Anbiya''' i ''An-Nur'' i sve živo stvoreno iz vode. Biološki, voda je temeljni faktor živih materija. Čovjeka čine ćelije. Analiziramo li ćelije, utvrdit ćemo da su one, od 60% do 80%, načinjene od vode. Ćelija, čija je temeljna materija voda, živa je materija. Nemoguć je život bez vode, koja je osnova života.
Molekulu vode čine dva atoma hidrogena i jedan oksigena. Voda, čija je svaka odlika hemijski savršeno uređena, stvorena je od beživotnih atoma, koji su 99% prazan prostor. Kako to da oživljavaju životinje i ljudi, koji su stvoreni od vode, načinjeni od atoma čijih je 99% prazno? Onaj ko dobro razmisli o ovom pitanju, shvatit će da umiješnost nije u neživim atomima, već u Allaha, dž. š., Koji oživljava te nežive atome.

On je Allah, Tvorac, Onaj koji iz ničega stvara, Onaj koji svemu daje oblik, On ima najljepša imena. Njega hvale oni na nebesima i na Zemlji, On je Silni i Mudri.
(59- Al-Hašr, 24)
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Stvaranje covjeka

#10 Post Postao/la beba80 »

mrki62 je napisao/la:
beba80 je napisao/la:
Jesam normalno al postoje amandmani na zakon a amandman na sve religije je islam a dokaz za to je kad je objavljen od strane Gospodara islam Gospodar je rekao danas sam vam vjeru upotpunio i zadovoljan sam da vam vjera bude islam sto znaci da je jedina ispravna vjera islam a kroz zivot znas da zadnji amandman koji ude u zakon usvojen da se ponjemu i postupa.
Opet ću se ponoviti : Svaka religija ima svoju istinu - zar nisi znao za to ?
I svaka religija tvrdi da je samo njena istina ispravna - nemoj to zaboraviti.

A to što ti objašnjavaš je uistinu tako al samo pripadnici islama vjeruju u to a ostali NE.
Jer da i ostali vjeruju u to, onda ne bi bilo ostalih religija.
Da al su duzni da traze istinu a istina je preca od nas sviju a istinu mogu naci u Jednoj knjizi i razumu ako su obdareni njim

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Stvaranje covjeka

#11 Post Postao/la beba80 »

Mi čovjeka od biti zemlje stvaramo.
(23- Al-Mu'minun, 12)

Koji sve savršeno stvara, koji je prvog čovjeka stvorio od blata.
(32- As-Sadžda, 7)

Jedan od dokaza Njegovih je to Å¡to vas od zemlje stvara...
(30-Ar-Rum, 20)

On od vode stvara ljude i čini da su rod po krvi i po tazbini. Gospodar tvoj je kadar sve.
(25- Al-Furqan, 54)
Dokaz da je covjek stvoren od zemlje je to da svaki hemiski elemenat koji postoji u zemlji postoji i u covjecijem tjelu kao sto je zeljezo magnezij kalcij sumpor itd...
Uz sve ovo periodni sistem elemenata je napravljen na osnovu covjecijeg tjela u kom se nalaze svi elementi koji su u covjecijem tjelu.Takodje boja koze ljudi je crna bjela zuta crvena itd bas kao sto je i boja zemlje ovo vam je dokaz ako uistinu razumijete.

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Stvaranje covjeka

#12 Post Postao/la beba80 »

mrki da cujem tvoj komentar na post prije

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Stvaranje covjeka

#13 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la:mrki da cujem tvoj komentar na post prije
Šta reći,........... više ili manje sve religije slično govore o nastanku čovjeka.
Ima ona stara izreka;od zemlje si stvoren, u zemlju se vraćaš.

Svaka vjera ima svoje šablone i sve su vjere dosta slične, ljudi kroz vijekove ubjeđuju u ispravnost svoje vjere i tako se sve vrti u krug.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Stvaranje covjeka

#14 Post Postao/la beba80 »

mrki62 je napisao/la:
beba80 je napisao/la:mrki da cujem tvoj komentar na post prije
Šta reći,........... više ili manje sve religije slično govore o nastanku čovjeka.
Ima ona stara izreka;od zemlje si stvoren, u zemlju se vraćaš.

Svaka vjera ima svoje šablone i sve su vjere dosta slične, ljudi kroz vijekove ubjeđuju u ispravnost svoje vjere i tako se sve vrti u krug.
Nije to izreka to je Hadis i Ajet

Odgovori