KVALIFIKACIJE ZA EUROBASKET: ZMAJEVI PRETRPILI KATASTROFALAN PORAZ OD RUSIJE!

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine izgubila je od Rusije rezultatom 54:83 u prvom susretu kvalifikacija za Eurobasket koji će se igrati naredne godine.

Naši košarkaši dobro su otvorili meč najviše zahvaljujući sjajnom Nurkiću koji se odmah na startu nametnuo kao vodeći igrač u BiH. Međutim, Rusi brzo prave seriju 7:0, te su se u nastavku četvrtine obje ekipe smjenjivale u vodstvu. Na kraju je prva dionica okončana prednošću naše ekipe 20:19. U našoj ekipi u prvoj četvrtini istakao se Nurkić sa 4 skoka i 2 asistencije, dok je Milošević bio najbolji strijelac sa 7 poena. Rusiju je u igri držao Kulagin sa 6 ubačenih poena i 2 skoka.

I u drugoj četvrtini naša reprezentacija je odigrala više nego solidno i nije dopuštala probuđenim Rusima da se odlijepe. Sredinom četvrtine vodili smo i sa četiri razlike, ali je na kraju prvog dijela utakmice završeno identičnom prednošću kao i nakon prve četvrtine - plus jedan za BiH. Našu reprezentaciju vodili su Nurkić, koji je dominirao u reketu, te sjajna igra Miloševića koji je tada postigao već 10 poena.

Katastrofalno smo otvorili drugo poluvrijeme. Rusi su napravili nevjerovatnu seriju od 14:0 i ostvarili veliku prednost sredinom treće četvrtine. Naši košarkaši malo su se probudili, ali nedovoljno da zaustave neumoljive Ruse koje je predvodio fantastični Kulagin sa 15 poena i 7 skokova. U našoj reprezentaciji jedini vrijedan spomena bio je Nurkić koji je ubacio 12 poena i skočio 8 puta. Vrijedi istaći da smo fulili 11 slobodnih bacanja do kraja treće četvrtine.

Kako je završeno u trećoj, tako je nastavljeno i u četvrtoj četvrtini. Rusi su potvrdili nadmoć i prednost se samo povećavala kako se primicao kraj utakmice. Na kraju je završilo sa porazom od 29 razlike. Najefikasniji igrač utakmice bio je Nurkić koji je upisao 19 poena i 15 skokova. U redovima Rusije istakao se Kulagin sa 17 poena i Karasev sa 9 skokova.

Podsjetimo, ovo je bila prva utakmica naše košarkaška reprezentacija u kvalifikacijama za nastup na Evropskom prvenstvu sljedeće godine koje će biti održano u Rumuniji, Izraelu, Finskoj i Turskoj.