Shaqiri heroj Švicarske, Srbiju čeka nemoguća misija

Odličan meč u Kalinjingradu

Reprezentacije Srbije i Švicarske su na stadionu u Kalinjingradu odigrale susret drugog kola grupe E. Viđena je velika borba na terenu, a ovaj duel je na kraju završen pobjedom Švicarske rezultatom 2:1.

Izabranici Mladena Krstajića su odlično otvorili susret i opasno zaprijetili nakon pet minuta igre preko Mitrovića. Njegov šut glavom je tada ipak zaustavio Sommer, ali golmanu Švicarske nije bilo spasa samo nekoliko trenutaka kasnije. Tadić je uputio novi centaršut, a Mitrović ovaj put uputio neodbranjih udarac prema golu Švicarske, pa je Srbija u 5. minuti povela sa 1:0.

Imao je u 10. minuti Dzemaili sjajnu priliku da odmah uzvrati, ali je njegov šut sjajno odbranio Stojković. Igra se nakon ovog pokušaja preselila na sredinu terena, gledala se prava "rovovska borba", a onda je u 30. minuti ponovo zaprijetio Dzemaili. Ponovo je, međutim, Stojković bio na visini zadatka.

Prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 1:0 za Srbiju, a Švicarci nakon odmora kreću po izjednačenje. Vrlo brzo su do istog i došli pošto je Granit Xhaka u 53. minuti sjajnim šutem sa distance pogodio za 1:1.

Zaprijetio je potom i Shaqiri, da bi se Srbija tek nakon 15-ak minuta igre u nastavku oslobodila pritiska. Ipak, Krstajićevi izabranici nisu uspijevali stvoriti opasnije šanse, dok je sa druge strane Gavranović propustio odličnu priliku za Švicarsku 15-ak minuta prije kraja.

Još jednu veliku priliku za Švicarsku je propustio Gavranović i u 84. minuti, našao se pred Stojkovićem, ali je golman Srbije uspio zaustaviti njegov pokušaj.

A onda u 90. minuti je sijevnula munjevita kontra Švicaraca, Shaqiri je sjajno istrčao i na kraju matirao Stojkovića za konačnih 2:1.

Srbija i Švicarska sada imaju isti broj bodova (3), ali Srbija u zadnjem kolu igra protiv Brazila, dok Švicarska igra protiv Kostarike. Podsjetimo, Brazil trenutno ima četiri boda.