Pretkvalifikacije / Debakl u posljednjoj četvrtini: Košarkaši BiH poraženi od Švedske

U prvoj utakmici pretkvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kini 2019. godine, košarkaška reprezentacija Švedske pobijedila je Bosnu i Hercegovinu rezultatom 81:73.

Podmlađena bh. selekcija vraća se pognute glave iz Norrköpinga zahvaljujući očajnoj igri u posljednjoj četvrtini koju je protivnik dobio s 14 poena prednosti.

U prvom poluvremenu ekipe su se smjenjivale u vodstvu, a na odmor se otišlo s neriješenim rezultatom 38:38.

Činilo se da će naša ekipa prelomiti utakmicu u trećoj četvrtini koju su puleni Duška Vujoševića dobili 17:23.

U posljednju četvrtinu bh. tim je ušao s šest poena prednosti (55:61), a ubrzo je prednost narasla na +7 (58:65).

Uslijedio je neobjašnjiv pad. Šveđani su napravili seriju 10:0 i preokrenuli rezultat 68:65, nakon čega je naša selekcija stalno bila u zaostatku.

Na kraju su Šveđani upisali pobjedu iako su imali čak 22 skoka manje. Statistički, bh. tim je utakmicu izgubio zbog očajnog šuta za dva poena (36 posto) i dvostruko više izgubljenih lopti u odnosu na domaćina.

Domaću selekciju predvodio je Eriksson s 25 poena i Gaddefors (16), dok su najbolji u bh. timu bili Musa (17) i Lončar (16).

Narednu utakmicu pretkvalifikacija reprezentacija BiH igra u subotu u Sarajevu protiv Slovačke.