Hrvatska i Francuska u finalu Evropskog prvenstva u rukometu

Rukometaši Hrvatske pobijedili su u Beču Poljsku s 24:21 (9:10) i plasirali se u finale Evropskog prvenstva, gdje će igrati sa Francuskom.

Finale je na programu sutra, kao i meč za 3. mjesto između Poljske i Islanda.

Hrvatska - Poljska 24:21 (9:10)

Gradska dvorana u Beču, gledalaca  9.000, sudije: Abrahamsen i Kristiansen (oba Norveška).

Hrvatska:  Balić 5, Duvnjak 5, Lacković, Zrnić 2, Kopljar, Vori, Gojun, Čarapina, Vuković 2, Mataija 1, Buntić 1, T. Valčić 1, Alilović, Štrlek 1, Čupić 6 (5), Musa.

Poljska: Szmal, Jaszka 3, K. Lijewski 2, Kuchczynski, Jachlewski, Bielecki 3, Siodmiak, Zoltak, B. Jurecki 1, Jurasik 1, M. Jurecki 7, Wyszomirski, Tluczynski 3 (2), Jurkiewicz, M. Lijewski 1, Rosinski.

Sedmerci: Hrvatska  6 (5), Poljska 3 (2).
Isključenja: Hrvatska 8, Poljska 6 minuta.

Nakon minimalnog vodstva Poljske u prvom dijelu igre (10:9), Hrvati su početkom drugog poluvremena  granitnom odbranom napravili peokret. Sa tri uzastopna gola Domagoja Duvnjaka preuzeli su inicijatvu i u 34. minuti poveli sa 12:10. Pet  pet minuta kasnije izabranici Line Červara vodili su sa 15:12. Poljaci se nisu predavali i uspjeli su da se približe na  gol zaostatka, ali u odlučujućim  trenucima Hrvati u 55. minuti ponovo uspjeli da povećaju prednost na četiri gola (22:18) i riješe sve dileme o drugom učesniku finala EP.

Pobjeda Francuza nad Islandom

Rukometna reprezentacija Francuske plasirala se u finale 9. evropskog prvenstva u Austriji savladavši u  prvoj polufinalnoj utakmici selekciju Islanda sa  36:28 (16:14).

Gradska dvorana u Beču, gledalaca  9.000, sudije: Olesen i Pedersen (oba Danska).

Island: Gustavsson, Svavarsson 1, Geirsson, Palmarsson 6, Ingimundarson, Hallgrimsson, Atlason 5, Sigurdsson 5, Gudjonsson 5 (2), Stefansson 2, Asgeirsson, Petersson 3, H. Gudmundsson, Jakobsson, Gunnarsson 1, O. Gudmundsson.

Francuska: Fernandez 1, Dinart, Barachet, G. Gille 3, Narcisse 3, Joli 6 (6), Karaboue, Karabatić 9, Junillon 2, Omeyer, Abalo 3, Sorhaindo 3, Guigou 6, Bosquet, Ostertag, Detrez.

Sedmerci: Island 2 (2), Francuska  7 (6).
Isključenja: Island 8, Francuska 8 minuta.

Nakon osvojenih titula na olimpijskim igrama u Pekingu 2008. i svjetskom prvenstvu u Hrvatskoj 2009.,  Francuzi su došli na korak do osvajanja i trećeg  najvećeg turnira na svijetu.

Islanđani su u reprizi pekinškog finala u prvom poluvremenu  bili ravnopravan protivnik "galskim pjetlovima". U 27. minuti su golom Arona Palmarssona poveli s 13:12, nakon čega je u bečkoj gradskoj dvorani "eksplodirao" Nikola Karabatić postigavši četiri uzastopna gola za vodsvo 16:13.

U drugom dijelu utakmice izabranici francuskog stratega Clauda Oneste, sve konce igre idržali su u svojim rukama. U 42. minuti poveli su sa osam golova (27:19) i riješili sve dileme o pobjedniku.

Finalna utakmica sutra

Finalna utakmica između Francuske i Hrvatske na programu je u nedelju od 17.30 sati, dok će se meč za treće mjesto između Poljske i Islanda igrati u 15.00 sati.

Francuska i Hrvatska su i prošle godine igrali u finalu Svjetskog prvenstva u Zagrebu kada su "trikolori" pobijedili 24:19.