Francuzima zlato, Hrvatskoj srebro

Muška rukometna reprezentacija  Francuske osvojila je zlatnu medalju na 9. evropskom prvenstvu u Austriji.

U finalnoj utakmici rukometaši Francuske u Beču su savladali  Hrvatsku sa 25:21 (12:12).

Bronzana medalja  pripala je rukometašima  Islanda, koji su u susretu za treće mjesto pobijedili Poljsku sa 29:26 (18:10).

Gradska dvorana u Beču, gledalaca 11.000, sudije: Bernd i Reiner Methe (oba Njemačka).

Hrvatska: Balić 4, Duvnjak 3, Lacković, Zrnić 7 (6), Kopljar 1, Vori 2, Gojun, Čarapina, Vuković 2, Mataija, Buntić, T. Valčić, Alilović, Štrlek 2, Čupić, Musa.

Francuska: Fernandez 2, Dinart, Barachet, G. Gille 1, Narcisse 3, Joli 1 (1), Karaboue, Karabatić 6, Junillon, Omeyer, Abalo 4, Sorhaindo 3, Guigou 3 (1), Bosquet 2, Ostertag, Detrez.

Sedmerci: Hrvatska  9 (6), Francuska 4 (2).
Isključenja: Hrvatska 8, Francuska  6 minut.
Crveni karton: Mataija (49.).

Reprezentacija Francuske prva je ekipa koja je u nizu osvojila sva tri najveća rukometna turnira na svijetu. Prije dvije godine slavili su na Olimpijskim igrama u Pekingu, lani na Svjetskom prvenstvu u Hrvatskoj, a današnjom pobjedom nad Hrvatskom i na Evropskom prvenstvu u Austriji.

U reprizi finala Svjetskog prvenstva prošle godine Francuska je ponovo bila bolja od Hrvatske i tako došla do drugog trofeja na šampionatu Evrope, nakon trijumfa u Švicarskoj 2006. godine.

Hrvatska je bolje počela susret, imala je tokom prvog poluvremena u nekoliko navrata tri gola viška, ali su Francuzi serijom 8-1 od 28. do 38. minuta potpuno preokrenuli rezultat (17:13), i do kraja nisu ispustili prednost.

Ekipa Line Červara, koji je najavio povlačenje iz reprezentacije nakon ovog prvenstva, 11 minuta prije kraja prišla je na samo gol  (19:18), ali onda su Francuzi postigli tri vezana pogotka i tako otklonili sve dileme oko pobjednika.

Najzaslužniji za pobjedu u finalnom duelu je, prema očekivanjima, bio Nikola Karabatić sa šest golova. Luk Abalo postigao je četiri, a Narcisse, Sorhaindo i Guigou po tri. U poraženoj ekipi Vedran Zrnić postigao je sedam golova.