Navijačima čista desetka

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je veličanstvenu pobjedu nad Srbijom u okviru kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2010. u Austriji.

Grotlo Skenderije

U grotlu Skenderije, čije su se tribine napunile sat vremena prije početka, dobro je krenulo po našu reprezentaciju. Prvo što se desilo na utakmici bila je odbrana Tahirovića Stojanoviću.

Naš golman tako je od početka do kraja svojim intervencijama nosio saigrače do pobjede. Tahirović je nakon dvije vezane odbrane gurnuo Jaškića u kontru, koju je krilo iskoristilo za prvo vodstvo BiH.

Dobar početni period našeg tima trajao je do 9. minute. Tada smo imali dva razlike (Toromanović lobom pogodio za 5:3), ali je Srbija ipak malo po malo dolazila do igre.

Granitna odbrana

Gosti su u 11. minuti izjednačili, a do 22. se igralo gol za gol, dok naši nisu otišli na  plus dva (14:12). Tada je BiH počela igrati granitnu odbranu, Srbijanci nisu imali ni minimum rješenja, Tahirović je naprosto briljiralo, a potpunu rapsodiju našeg tima iskoristio je Toromanović za plus tri, a onda i Jaškić za konačnih 18:14 na poluvremenu.

Drugi dio započeli smo kao što smo završili prvi. Čvrstom odbranom. Harmandić je u 35. povisio na pet razlike, a najviših plus sedam imali smo u 44. minuti golom Stojanovića za 24:17.

Preko Vujina i Mitrovića Srbija je smanjila na minus tri, a u 58. minuti prišli su i na dva razlike (29:27). Ipak, u finišu smo se trgli i uz podršku sjajne publike izdržali pritisak te slavili s konačnih 31:28.

Iako je utakmicu BiH - Srbija Evropska rukometna federacija proglasila događajem visokog rizika, sve je prošlo bez ijednog incidenta. Šest hiljada navijača napunilo je tribine dvorane "Mirza Delibašić" već sat prije utakmice i sjajnim su bodrenjem nosili bh. tim do velike pobjede.

Svi su akteri nakon utakmice hvalili atmosferu u Skenderiji, a srbijanski reprezentativac Mladen Bojinović, inače rođeni Banjalučanin, je istaknuo:

- Ovu utakmicu treba pokazati svijetu, da vide kako se navija. Bilo je neugodno zviždanje na himnu Srbije, ali sve ostalo je proteklo korektno. Atmosfera je bila odlična - kazao je Bojinović te poželio da se na Evropsko prvenstvo plasiraju Srbija i BiH.

Inače, sinoć je i zvanično predstavljena navijačka pjesma posvećena rukometnoj reprezentaciji BiH "U mom srcu...", autora Gordana Muzurovića koju izvode Samir Selmanović i članovi BH Fanaticosa.

Meč pratilo 60 novinara

Sinoćnju utakmicu u Skenderiji pratio je do sada nezapamćeni broj predstavnika sedme sile. Osim novinara iz BiH, kako iz Federacije tako i iz RS-a, i mnoštvo srbijanskih medija uživo je pratilo ovaj susret. Među novinarima iz Srbije našao se i starijoj populaciji poznati radio i televizijski komentator RTV sarajevo Nedeljko Kovinjalo.