Nakon četverosatne borbe, Federer šesti put pobjednik Wimbledona

Švicarac Roger Federer pobjednik je teniskog Grand slam turnira Wimbledon.

Federer je u finalu, nakon velike borbe i četiri sata i 16 minuta igre, savladao šestog nosioca, Amerikanca Andyja Roddicka sa 5:7, 7:6 (8/6), 7:6 (7/5), 3:6, 16:14.

Federeru je ovo bio šesti naslov na Wimbledonu i 15. grand slam titula u karijeri, po čemu je postao najbolji teniser u historiji. Osvajanjem Wimbledona Federer se vratio na prvo mjesto ATP liste.

Prvi set dobio je Amerikanac sa 7:5 za 39 minuta. U drugom setu Federer je u tie-breaku uspio da spasi četiri set lopte i na kraju dođe do izjednačenja. I u trećem setu Federer je slavio u tie-breaku 7-5, čime je poveo sa 2:1. Roddick se nije predavao nakon gubitka dvaju setova i uspio je izjednačiti na 2:2. Četvrti je set dobio je sa 6:3. Prelomni je bio četvrti gem, kada je Roddick napravio "break".

Peti set također je donio veliku borbu. Pitanje pobjednika odlučeno je tek u 30. gemu, kada je Federer prvi put u meču napravio "break" i došao je pobjede, odnosno 3:2 u setovima. Posljednji set trajao je sat i 35 minuta.

Federer je za pobjedu dobio 850.000 funti, a Roddick upola manji iznos.