Reprezentacija BiH izgubila na Koševu od Irana

Posljednja provjera nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine pred septembarske mečeve odluke u kvalilfikacijama za Svjetsko prvenstvo 2010. godine s Armenijom i Turskom završila je kako niko nije niti sanjao - porazom od 2:3, u noći koja je podsjetila na najmračnije i najbaksuznije dane naše selekcije.

Prosto je nevjerovatno da je naš tim protiv vrlo blijedih Iranaca samo desetak minuta prije kraja imao ogromnih 2:0, a da je sebi dozvolio da u finišu bude potučen i ponižen od Azijata i uz to izviždan od strane 14.000 gledalaca.

Loše poluvrijeme

Generalno gledajući prvo poluvrijeme bilo je jako loše. Niti jedna selekcija nije uspjela sastaviti smislenu akciju, a sve se svodilo na pojedinačne pokušaje, većinom naših reprezentativaca.

Trebalo je samo devet sekundi da Džeko prvi put oproba šut, ali preko gola.  U 8. minuti Salihović je sa strane topovski šutirao pod prečku, ali Rahmati je spremno loptu izboksovao u polje. Tri minute poslije, Džeko je šutirao premlako, pa se iranski golman nije niti zagrijao kako treba.

Iranci su prvi put zaprijetili u 24. minuti, kada je Madanki bezuspješno pokušao iznenaditi Supića. Uslijedio je i udarac Hajdarija, ali preko gola.  U 40. minuti Džeki je nakon kornera Ibričića Rahmati "s glave" skinuo loptu, Uporni centarfor selekcije BiH u 43. minuti je želio sam protiv kompletne protivničke odbrane, pa je izgledna akcija propala.

U samom finišu poluvremena bili smo svjedoci nemilih scena, kada su se nakon grubog prekršaja Ašjarija igrači dvije selekcije počeli naguravati, ali srećom, na tome je i ostalo.

Šokantan preokret

U drugom poluvremenu, nije trebalo dugo da povedemo. U 51. minuti Bajramović je Džeki uputio sjajnu loptu sa strane u peterac, ali je naš napadač malo zakasnio. Međutim, malo kasnije nije. Sjajan centaršut Pjanića Džeko je spremno dočekao i glavom je poslao u mrežu Irana. Za 13 minuta, ista kombinacija. Akciju je počeo Bajramović, Pjanić ubacio u šesnaesterac, a Džeko lijevom nogom iskosa s lijeve strane, povisio na 2:0.

I kada smo očekivali da ćemo samljeti slabe Irance, uslijedio je šok. U 79. minuti Norozi je šutirao, Nurković, koji je prije toga zamijenio povrijeđenog Supića, odbio loptu, a Masud Šojei je plasirao u praznu mrežu.

Od tada, kao da nismo imali odbrane. U 86. minuti Mobali je izveo slobodan udarac, a sam iza kompetne naše zadnje linije našao se Borhani, koji je u prvom dodiru s loptom matirao na liniji ukopanog Nurkovića.

I kada se činilo da ćemo ostati na remiju, Iranci su zadali konačan udarac. U trećoj minuti nadoknade Mobali je proigrao Šojeija,  a ovaj je prizemnom loptom sa strane pronašao Tejmuriana, koji je zapečatio našu sudbinu.

Supić u bolnici

Nemanja Supić je u 63. minuti morao napustiti meč, nakon što je u sudaru s protivničkim igračem dobio udarac u rebra i kuk.

Mada je selektor Blažević poslije rekao kako ozljeda nije ozbiljna, golman naše selekcije kasnije je za svaki slučaj prevezen u bolnicu.

BiH    2 (0:0) 3    Iran

Olimpijski stadion "Asim Ferhatović Hase" u Sarajevu

Gledalaca: 14.000

Sudija: Draženko Kovačić (Hrvatska) 6

Pomoćnici: Željko Grgić i Željko Novosel (Hrvatska)

Strijelci: 1:0 - Džeko (52), 2:0 - Džeko (65), 2:1 - Šojei (79), 2:2 - Borhani (86), 2:3 - Tejmurian (90)

Žuti kartoni: Spahić, Džeko (BiH), Agili, Nekunam, Hajdari (Iran)

Igrač utakmice: Masud Šoeji (Iran) 7