Džeko deveti napadač na svijetu

Međunarodna federacija za fudbalsku historiju i statistiku (IFFHS) svrstala je našeg reprezentativca Edina Džeku na deveto mjesto liste najboljih napadača svijeta u prošloj godini.

Na prvom mjestu je igrač japanskog Šimizu S-Pulsa Šindži Okazaki, dok je napadač Čelzija Didije Drogba (Didier) završio na drugoj poziciji. Slijede Abdelmalek Zija iz Ententea (Alžir), David Vilja (Villa) iz Valensije, te Karlos Alberto Pavon (Carlos) iz honduraskog Reala.

Poredak je načinjen prema golovima koje su fudbaleri postigli u međunarodnim takmičenjima. Okazaki, Drogba i Ziaja su postigli po 15, ali je Japanac pobijedio jer ih je sve postigao za reprezentaciju, što se bolje boduje.

Naš reprezentativac je pak imao 12 bodova, osam u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo i četiri za Volfsburg u evropskim kupovima.

Uporedo s tim, objavljena je i lista najboljih trenera, na kojoj je strateg Barcelone Pep Gvardiola (Guardiola) osvojio ubjedljivo prvo mjesto sa 300 bodova. Aleks Ferguson (Alex) iz Mančestera imao je 137, a Žoze Murinjo (Jose Mourinho) iz Intera 66.